Екологійчний податок
Одним з дієвих економічних інструментів екологічної політики, що дає змогу вирішувати нагальні питання, а також стимулювати скорочення обсягів викидів забруднюючих речовин і формувати у забруднювачів більш свідоме ставлення до природних ресурсів, є екологічний податок.
Екологічний податок — це загальнодержавний обов’язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об’єкти, розміщення відходів.
Податковим кодексом України визначено, що платниками екоподатку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (ст. 243 ПКУ);
скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти (ст. 245 ПКУ);
розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання) (ст. 246 ПКУ);
утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (ст. 247 ПКУ);
тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (ст. 248 ПКУ).
Кошти, що надходять до спеціальних фондів державного та місцевого бюджетів від сплати екологічного податку мають використовуватися за цільовим призначенням та спрямовуватися на фінансування природоохоронних заходів, які відповідають Переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1147 (із змінами).
Нагадаємо, що наприкінці 2021 року внесеними змінами до Податкового кодексу України збільшено ставки екологічного податку, які будуть поступово зростати до 2029 року.