На шляху до чистого повітря: в Україні вдосконалили регулювання викидів забруднюючих речовин підприємствами
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Верховна Рада схвалила у другому читанні урядовий законопроєкт №5339. Він вносить зміни до Закону «Про охорону атмосферного повітря», а саме змінює алгоритм взаємодії держави, бізнесу та громадськості у питаннях видачі дозволів на викиди та контролю за забрудненням повітря.
Що зміниться?
Передусім буде вдосконалено дозвільну систему. У законі:
- визначили чіткий перелік документів, необхідних для отримання дозволів;
- дозвільну процедуру перевели в онлайн формат. Це дозволить бізнесу відмовитися від паперів та практики нескінченних мандрів до ЦНАПів або Міндовкілля.
- забезпечили участь громадськості у прийнятті рішень. Окрім того, онлайн платформа дозволить покроково відстежувати отримання дозволу підприємством.
«Чинна процедура отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря давно застаріла та потребувала кардинальних рішень. Щоб зробити її максимально прозорою, необхідно запроваджувати онлайн-формат, відкривати доступ до інформації кожному. З прийняттям закону маємо всі підстави запустити електронний модуль «е-Повітря» як частину Єдиної національної онлайн-платформи ЕкоСистема», – прокоментував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Що не менш важливо, прийнятий закон містить норму про необхідність створення регіональних програм з покращення стану довкілля. Вони стануть основою для організації заходів з його відновлення в областях після війни.
Окрім того, закон посилює відповідальність за забруднення атмосферного повітря та запроваджує обов’язкові автоматизовані системи контролю викидів забруднюючих речовин або, так званий, «контроль на трубі».
Все це дозволить зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та сприятиме підвищенню рівня екологічної безпеки в Україні, а отже зміцненню і збереженню здоров’я населення.
Ідея та розробка системи е-Повітря здійснювалася Міндовкілля в партнерстві з ГО SaveDnipro. Реалізація проєкту стала можливою за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерландів.