Розвиток надрокористування у найближчі роки буде тісно пов’язаний з відбудовою та ґрунтуватиметься на Плані відновлення країни
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
На цьому наголосив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгеній Федоренко під час онлайн зустрічі із представниками Комітету надрокористування Європейської Бізнес Асоціації. У рамках заходу обговорено ключові виклики, що наразі стоять перед галуззю, стратегічне бачення подальшого розвитку та кроки, які реалізуються вже сьогодні.
Yevhenii Fedorenko: Ми розуміємо, що запит на будівельні групи корисних копалин буде колосальним. Міндовкілля спільно із Держгеонадра вже розробили інтерактивну мапу таких копалин. Наразі доступ до неї закритий з міркувань безпеки, однак ми готові після перемоги забезпечити необхідною інформацією надрокористувачів.
Водночас заступник Міністра наголосив, що попри складну ситуацію в країні, першочерговим завданням залишається дотримання розумного, збалансованого підходу до користування надрами.
“Важливо зберегти баланс між захистом природних ресурсів та водночас створити умови, щоб бізнес міг працювати, інвестувати, розробляти та реалізовувати нові проєкти”, – зазначив він.
За словами Євгенія Федоренка, Україна також не змінює свій політичний вектор щодо співпраці з Євросоюзом. В минулому році був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного партнерства з ЄС у сировинній галузі. Цього року Держгеонадра уклала меморандум з відповідною службою Польщі. Наразі готується меморандум з Чехією.
“Однак прагнемо створити умови, щоб інвестор не лише видобував стратегічні ресурси на нашій території і спрямовував їх в інші країни Європи або світу. Наша мета – щоб він працював тут, створював відповідну інфраструктуру з переробки, товар з доданою вартістю тощо. Ми хочемо створити умови для розвитку високотехнологічних галузей. Бо наша країна володіє рідкоземельними металами, запасами літію, має все, щоб розвивати цей сегмент у себе вдома”, – розповів Євгеній Федоренко.
Щодо практичних кроків, які реалізуються сьогодні:
- розпочата реформа надрокористування, метою якої є перетворення Держгеонадр у сервісну установу, модернізація правил гри та забезпечення ефективного контролю з боку держави.
- готується до другого читання депутатський законопроєкт № 4187-д щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування, який також адвокатує Міндовкілля. Наприклад, документом передбачено скасувати архаїчну процедуру введення в дію протоколів ДКЗ, зменшити терміни отримання спецдозволів. В результаті спецдозвіл можна буде отримати за 50 днів, а розпочати видобуток через 5 місяці тощо.
“Маємо ще дуже багато планів щодо впровадження стратегічних та технічних рішень для розвитку сталого надрокористування. І звичайно ж Міндовкілля відкрите до діалогу з усіма стейкхолдерами для того, щоб всі нововведення були зваженими та ефективними”, – зауважив заступник Міністра.