Продовження масштабної реформи надрокористування: в Україні прийняли необхідні законодавчі зміни
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Верховна Рада ухвалила у другому читанні доопрацьований євроінтеграційний законопроєкт №4187 щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами. Ініціатива розроблена Міндовкіллям, Державна служба геології та надр України та парламентарями для модернізації та дерегуляції правил роботи у цій сфері.
Руслан Стрілець: Це важливий крок на шляху масштабного реформування галузі. Адже ми поставили за мету зробити надрокористування в Україні сталим, прозорим та водночас інвестиційно привабливим, забезпечити рівний та вільний доступ до надр, а всю інформацію максимально відкрити. А ще встановити чіткий контроль на рівні держави та спростити й цифровізувати процедури, дати бізнесу гарантії та можливість планувати та ефективно здійснювати свою діяльність.
За його словами, від цього залежить економіка нашої країни та її позиції на міжнародних ринках, а також енергетична безпека України та Європи. Це також вплине на те, чи матиме Україна достатньо сировинних ресурсів для відбудови міст і населених пунктів.
Що передбачено законопроєктом:
- Спрощення та пришвидшення дозвільних процедур
Скасовуються дублюючі дозволи. Зменшено кількість випадків, які вимагають надання висновків Міндовкілля. Як результат – спецдозвіл можна буде отримати втричі швидше та розпочати видобуток на ділянці вже через 5 місяців.
Впроваджуються наскрізні ліцензії, тобто можливість отримати один дозвіл одразу і на геологічне вивчення, і на видобування корисних копалин.
Вводиться поняття «мале надрокористування», що дозволяє поза аукціоном отримати дозвіл на розробку корисних копалин місцевого значення та будівельної групи для власників земельних ділянок площею до 25 га.
- Цифровізація галузі та доступ до геологічних даних
Передбачено створення Єдиної державної інформаційної системи користування надрами, до якої будуть інтегровані всі наявні реєстри з геологічною інформацією
Підприємства не лише подаватимуть документи онлайн для отримання дозволів, але і звітуватимуть про роботу через е-кабінет надрокористувача.
- Використання кращих міжнародних практик.
Передбачено, зокрема, право проводити оцінку запасів за міжнародними стандартами.
- Гарантії прогнозованості роботи для надрокористувачів.
Надрокористування – галузь з горизонт планування 10 років +. Часті зміни до підзаконних нормативних актів впливають на роботу бізнесу. Щоб уникнути таких ситуацій, законопроєктом передбачено закріпити всі процедурні питання саме на рівні Кодексу України про надра, внесення змін до якого є більш складним процесом.
- Захист національних інтересів.
Встановлено заборону на користування українськими надрами для громадян та резидентів країни-агресора, осіб, які перебувають під санкціями, а також компаній, істотну частку в яких мають росіяни.
- Протидія незаконному видобутку та механізми вирішення проблеми “сплячих ліцензій”
Презентаційні матеріали законопроєкту 4187 за посиланням: https://cutt.ly/a1mUEMq