Шафрановий сезон: де можна насолодитися красою квітів?
На понад 20-ти га дендропарку «Березинка» (філія «Мукачівське ЛГ») розпустилися десятки тисяч фіолетових шафранів. Шафран Гейфеля дуже цінна квітка, яка занесена до Червоної книги України. До речі, ці фіолетові первоцвіти ще називають крокусами.
Щороку дендропарк «Березинка» приймає тисячі туристів зі всієї України, адже на Закарпатті – це єдина місцевість, де фіолетові первоцвіти можна побачити в таких об‘ємах: на території парку розцвітають щонайменше 50 тисяч шафранів кожної весни.
За словами місцевих лісівників, шафран у дендрарії – природне явище, адже рання квітка любить підзолистий ґрунт, а цьому тут сприяють букові насадження.
Мало хто знає, але шафран – дуже дороговартісна спеція!
Щоб отримати 1 кг цих прянощів, треба вручну обробити близько 200 000 квіток! Тому вартість спеції надзвичайно висока. З них вищипують рильця і швидко висушують в затемненому місці. Ця робота дуже працемістка, тому й ціна шафрану висока. А ще це надзвичайно медоносна квітка і її полюбляють бджоли.
Вкотре нагадуємо, що шафран Гейфеля – червонокнижна рослина, яка охороняється законом. Часто відвідувачі дендропарку, які приходять милуватися цими ранніми квітами, зривають парочку рослин з собою «на пам‘ять». Пам‘ятайте, такі дії мають певні наслідки:
- ст. 881 Кодексу України про адміністративні правопорушення за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн;
- ч.2 ст.882 КУпАП – ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 1700 грн до 3655 грн з конфіскацією об’єктів рослинного світу;
А за погіршення середовища зростання рослин, які занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов вирощування рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їхньої загибелі та пошкодження накладається штраф за статтею 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення на громадян від 340 до 510 гривень з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від 510 до 850 гривень з конфіскацією незаконно добутого.