Солісти нерестової симфонії
Державне агентство меліорації та рибного господарства України
Нерест у розпалі. Завершив процес свого розмноження один з нових «фігурантів» Червоної книги України – в’язь, розпочинає нереститися «король» наших прісних водойм – сом. Разом з ним «піклуватиметься» про збільшення своїх популяцій і один з найбажаніших трофеїв українських рибалок та найбільш популярна в аквакультурі риба – сазан (короп).
В’язь звичайний поширений у річках, озерах і водосховищах Європи та Азії, в Україні живе у всіх рівнинних водоймах. Досить крупна риба, довжиною до 70 см, вагою до 3, зрідка до 8 кг.
Статевої зрілості досягає на 3—5 році життя. Нереститься у квітні за температури води від 5 до 13°С протягом одного-двох тижнів. Ікру відкладає на водну рослинність на глибині до 80 см. У нерестовій зграї самців приблизно удвічі більше, ніж самиць. Кількість ікринок, залежно від їх віку та розмірів, може сягати до 130 тисяч. Вилуплені личинки деякий час залишаються прикріпленими до рослин.
Найбільша прісноводна риба в Європі, сом європейський, в Україні живе у басейнах всіх рівнинних річок. Довжина його тіла може сягати 5 м, вага – до 100 кг і більше.
Статевої зрілості досягає на 3-4 році життя при вазі 1-2 кг. Нерест парний, на глибинах 0,4–2,5 м, за температури 18–25 C. Розмножується з середини травня до середини червня. Самиця відкладає ікру на неглибоких ділянках зі слабкою течією у вириті в ґрунті заглиблення. Нерестовища розташовані у прибережній зоні на ділянках з м’якою водною рослинністю, яка є субстратом та природним фільтром для води і схованкою для молоді. Плодючість – від 100 до 400 тис. ікринок. Період інкубації ікри залежить від температури води і триває 2-3 доби, при цьому самці охороняють ікру до появи мальків. Після нересту соми переходять на глибину, до місця літніх стоянок і починають активно живитись.
Сазан зустрічається в басейнах усіх рівнинних річок України. Розміром до 1 м, вагою понад 20 кг. Статево зрілим стає на 3-5 році життя. Нерест порційний, триває з травня по липень при температурі води вище 17°C. Є одним з рекордсменів наших водойм за плодючістю у 600 тис. – 1,5 млн ікринок, які відкладаються в неглибоких ділянках на трав’янисті рослини. Мальки живляться інфузоріями, дрібними ракоподібними, згодом – личинками комах, червами, молюсками, рослинами; дорослі особини – всеїдні.
Одомашнений родич сазана – короп успішно розводиться в аквакультурних господарствах, де показники виживання молодняку рідко опускаються нижче 40%, в той час коли виживання сазана в природних умовах складає від 3 до 10%.
Слідкуйте за подіями нерестового періоду і не тільки, підписавшись на телеграм-канал Держрибагентства https://t.me/dargme і будете в курсі всіх актуальних подій.