Співпраця з Асоціацією міст України!
В Україні триває лісова реформа, яка, безумовно, торкається інтересів місцевих громад.
Сьогодні спільно з керівником Держлісагентства Victor Smal та головою МФДО «Відновлення та розвиток Лісів України» Олександр Матусевич провели зустріч з представниками Асоціація міст України, а також міськими та сільськими головами декількох регіонів України.
Ключові питання: надходження до місцевих бюджетів, розвиток місцевого бізнесу та створення робочих місць, рішення земельних питань, дорожня інфраструктура.
Цього року ДП “Ліси України” планує забезпечити рекордний обсяг податкових надходжень, майже половина з якого буде сплачена до місцевих бюджетів. Важливо, що такі податки як ПДФО сплачуються підприємством за місцем розташування лісництв.
Проте погоджуюся з шановними колегами у тому, що система оподаткування лісогосподарської сфери є застарілою та не створює стимулів для більш ефективного господарювання.
Держлісагентство неодноразово виходило з пропозиціями щодо удосконалення моделі відповідно до європейських практик. Сподіваємося, що спільно з представниками Асоціації зможемо зрушити це питання, знайшовши компромісне рішення, яке влаштує врахує інтереси всіх сторін.
Проте додаткового збільшення доходу громад вже можна досягти за рахунок розвитку деревообробної промисловості. ДП «Ліси України» взяло курс на відмову від виробництва – прозоро через Фонд державного майна України підприємство передає в оренду переробні цехи. Це нові можливості для розвитку місцевого підприємництва, збільшення робочих місць.
Система реалізації деревини з боку ДП «Ліси України» наразі налаштована таким чином, що доступ до ресурсу має як великий, так і малий бізнес. Розмір лотів диверсифікований та адаптується під потреби переробників того чи іншого регіону. В Україні профіцит деревини, тому ДП «Ліси України» зацікавлено, щоб задовільнити попит з боку всіх без виключення споживачів.
Під час зустрічі окремо зупинилися на питанні збереження самосійних лісів. На даний час ДП «Ліси України» вже передано громадами понад 17 тис. га залісених територій сільськогосподарського призначення. Передача територій відбувається абсолютно добровільно на основі звернень підприємства. Для «Лісів України» це фактично волонтерський проєкт, бо підприємство витрачає значні кошти у зміну цільового призначення земель, проведення лісовпорядкування, тощо. Основна мета — не отримати дохід, а зберегти природній ліс для наступних поколінь. І ми закликаємо всіх, хто поділяє це бачення, приєднуватись та діяти спільно заради інтересів України та українців.
Почули занепокоєння представників громад щодо запланованої корпоратизації ДП «Ліси України». В черговий раз наголосили, що корпоратизація в жодному разі не зачіпає землі та ліс. «Ліси України» були і залишаються виключно лісокористувачем.
Домовилися продовжити співпрацю та детально розглядати всі проблемні питання, які існують.