Рубки догляду – необхідно чи недоцільно?

ДП “Ліси України”

Будь-який пересічний громадянин почувши слово “рубка” відразу ж скаже, що це недоцільно і точне не піде на користь лісу. Але давайте заглянемо всередину цього процесу, щоб зрозуміти справжню його суть.

Існує 4 види рубок догляду і всі вони – необхідні, щоб виростити і сформувати здорові насадження.

Перша рубка, яку здійснюють лісівники у молодих насадженнях, – це рубки освітлення. В молодняках віком до 10 років видаляють породи, які заважають росту головної породи і пригнічують її. Таким чином формують насадження бажаного складу і густоти.

У віці з 11 до 20 років у насадженнях здійснюють рубки прочищення. Так формують оптимальну структуру майбутнього деревостану і забезпечують рівномірне розміщення головної породи по площі. Якщо лісорослинні умови дозволяють, то зберігають ті породи дерев, які можуть сформувати у майбутньому ІІ ярус.

Не забуваємо про рубки проріджування. Їх проводять у віці 21-41 років. Саме в цей період відбувається швидкісний ріст у висоту, яка майже подвоюється. Завдяки проріджуванню лісівники формують стовбур і крону.

Починаючи з 41 року лісівники розпочинають прохідні рубки у лісових насадженнях. В цей період дерево активно росте в діаметрі стовбура і крони, а от ріст у висоту сповільнюється.

Зменшуючи щільність розташування деревних порід, сприяємо збільшенню приросту по діаметру, також збільшуємо площу світлового і ґрунтового живлення для дерев.

“Без рубок догляду не можна було б досягти тих результатів вирощування лісових культур, які ми маємо зараз. Якщо подивитись на ліс, у якому взагалі не проводять жодних лісогосподарських заходів, в тому числі і рубки догляду, то бачимо, що всі деревні породи різної висоти і якості. Щільність розташування дерев не дозволяє їм в повній мірі розвивати кореневу систему, а також наземну частину – широку крону і стовбур. Такі насадження не можна назвати високопродуктивними, тож наголошуємо, що рубки догляду це не забаганка лісівників, а цілковита необхідність”, – каже в.о. генерального директора ДП “Ліси України” Юрій Болоховець.