Президент підписав євроінтеграційний закон про посилення хімічної безпеки в Україні
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Президент України Володимир Зеленський підписав рамковий євроінтеграційний Закон “Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією”. Його реалізація дозволить Україні виконати частину зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС, а також подбати про безпеку українців і довкілля.
Варто зазначити, що до 2014 року поводження з хімічними речовинами в Україні регулювалося постановою Уряду 1995 року. До ухвалення Закону про хімбезпеку це питання регулювалось лише декількома застарілими чинними регламентами.
Через це особливо небезпечні речовини, які виводяться з ринків інших країн, безконтрольно експортувались в Україну, а оцінка небезпеки хімречовин здійснювалась лише щодо впливу на здоров’я людини, без врахування ризиків для довкілля.
Закон України забезпечить належний державний контроль у сфері хімбезпеки, зокрема:
- створення національної системи управління хімічними речовинами за європейським зразком;
- імплементацію базових технічних регламентів REACH та CLP, які вже давно працюють в ЄС;
- запровадження міжнародної класифікації небезпечних хімічних речовин;
- створення єдиної бази даних таких речовин;
- ефективне управління хімічною продукцією на ринку,
- можливість прораховувати всі ризики та оцінювати загрози;
- створить механізми обмежень та заборон для продукції, що містить канцерогени, мутагени, біоакумулятивні та токсичні для довкілля речовини тощо;
- відкриє доступ українцям до інформації щодо рівня небезпеки речовин та хімічної продукції.
Нагадаємо, Верховна Рада схвалила законопроєкт “Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією” 1 грудня. Над його розробкою працювало Міндовкілля спільно з експертами Офісу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.