Екологічний фестиваль «БессарабіяЕкоФест», який пройде 11-12 червня 2022 року
Концепція ІІ Причорноморського екологічного фестивалю «БессарабіяЕкоФест»
Актуальність: проєкт з проведення Другого Причорноморського екологічного фестивалю «БессарабіяЕкоФест» спрямований на подолання важливих проблем еколого-культурного характеру, які пов’язані з неврегульованістю туристичної діяльності в межах природно-заповідного фонду Дунайського біосферного заповідника; низької екологічної освіти подорожуючих, що впливає на погіршення екології Причорноморського узбережжя, а також відсутності в Україні ефективних методів збору, переробки та видалення з природних територій відходів, пов’язаних з діяльністю рекреаційно-туристичного сектору.
Унікальність курорту села Приморське в тому, що він включає рекреаційні території узбережжя Чорного моря та частково територію Дунайського біосферного заповідника, який рішенням Міжнародного координаційного комітету програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» від 9 грудня 1998 р. включений до складу світової мережі біосферних резерватів у складі білатерального румунсько-українського біосферного резервату «Дельта Дунаю».
Окрім цього, стан води в Чорному морі далекий від ідеалу. Щороку до нього потрапляють тони пластику, хімікатів та пестицидів з різних країн. За даними екологів, станом на 2017 рік Чорне море було вдвічі бруднішим, аніж Середземне. Води Чорного моря масово забруднені сміттям – пластиком, предметами з пінопласту тощо. Подекуди, їх концентрація на кілометр квадратний сягає до 800 предметів.
Наскрізні пріоритети фестивалю:
1. Сформувати екологічну свідомість та екологічну культуру місцевого населення та подорожуючих до узбережжя морів;
2. Популяризувати екологічні заходи, регіональні культурні традиції та культурну спадщину Бессарабського краю;
3. Налагодити партнерські стосунки між представниками громадського сектору, організацій культури та туризму, органами державної влади та місцевого самоврядування;
4. Створити конкурентноспроможний продукт туристичного сектору шляхом реалізації креативних постійних фестивальних програм екологічного спрямування;
5. Започаткувати спільну участь профільного бізнесу у національних екологічних культурних та туристичних заходах.
Основна мета: посилити культурно-туристичну привабливість Одеського регіону шляхом розвитку екологічного туризму, формування екологічної свідомості населення та популяризації еко-стилю життя, навчання дбайливому ставленню до довкілля та розумному використанню природних ресурсів.
Соціальна значимість закладена в його основі й передбачає реалізацію за такими наскрізними темами:
– інклюзія;
– екологічна сталість;
– збереження культурної спадщини регіону;
– підтримка державної мови;
– оздоровлення населення.
Організатором фестивалю є неприбуткова організація – Рекреаційно-туристичний комплекс «Буджак». Організатор фестивалю має значний досвід у проведенні різних еко-заходів. Починаючи з 2018 року РТК «Буджак» проводить щорічну еко-акцію до Дня чистих берегів, в рамках якої проводить просвітницьку діяльність щодо збереження екології Чорного моря та майстер-класи з сортування сміття. У 2021 року РТК «Буджак» провів І фестиваль «БессарабіяЕкоФест».
Партнери фестивалю.
Партнером організатора є Приморська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, яка щороку приймає участь в різноманітних екологічних акціях. У 2020 році учні школи прийняли участь в екоакції до Міжнародного дня чистих берегів 2020. 20 вересня 2020 року учнями школи було зібрано біля сотні 120-літрових пакетів сміття на побережжі Чорного моря. У вересні 2021 році учні школи прийняли участь у заходах до Міжнародного дня чистих берегів 2021. В рамках екологічної просвіти учні закладу освіти прийняли участь в обласному заочному заході учнівських колективів “ Земля – наш спільний дім” й нагороджені грамотою Одеського обласного гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання в номінації “Активна, плідна робота щодо формування екологічної культури та свідомості засобами екологічної просвіти”.
Партнером організатора фестивалю є Вилківська об’єднана територіальна громада Ізмаїльського району Одеської області, яка зацікавлена у підтримці культурної та туристичної галузі регіону.
Партнерами також виступають громадська організація “Міжнародна фундація розвитку”, благодійний фонд “Human”, ГС «Дорога вина та смаку Української Бессарабії», а також підприємці ряду баз відпочинку, які знаходяться в рекраційній зоні села Приморського.
І фестиваль «БессарабіяЕкоФест», який проходив 26-27 червня 2021 року, був підтриманий також Департаментом інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності, міжнародного співробітництва і туризму Одеської обласної державної адміністрації, Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
Реалізація заходів передбачає: проведення дводенного екофестивалю на узбережжі Чорного моря в с. Приморське 11-12 червня 2022 року. Реалізація заходів фестивальної програми передбачає секторальний поділ за наступними локаціями:
1. Головна сцена
Виступи народних ансамблів, танцювальних та пісенних колективів. Організація розважальної програми для дорослих та дітей.
2. Екологічна локація «Екологічна варта»
Представлення молодіжної групи зі сприяння поширення екологічної культури в Одеському регіоні, представлення учнівських проєктів на екологічну тематику, еко-активності з прибирання узбережжя Чорного моря та культура сортування сміття;
2. Творча локація «Еко-галерея»
Проведення виставки-ярмарки мистецьких робіт на екологічну тематику, майстер-класи з виготовлення сувенірів та художнього розпису з еко-матеріалів, фотовиставка природи Бессарабского краю;
3. Локація спортивних активності «Еко&спорт»
Проведення спортивних змагань на піску, організація велотурів узбережжям Чорного моря, фізичні вправи з йоги, уроки серфінгу та сапсерфінгу;
4. Гастрономічна локація «Смачна Еко-Бессарабія»
Представлення крафтової продукції місцевих виробників, авторські м’ясні та рибні страви, майстер- класи з приготування страв Бессарабської кухні з екологічно вирощених продуктів;
5. Локація-лекторіум «Екологічна просвіта»
Проведення просвітницьких заходів з виступами екологів, фахівців Держекоіспекції, громадських активістів, експертів з охорони заповідних зон та територій.
Очікувані результати фестивалю: започаткування сталого розвитку екологічного туризму в регіоні, створення нових туристичних маршрутів, поширення мультикультурних традицій Бессарабського краю, залучення молоді до активного відпочинку, оздоровлення населення у природному середовищі, а також підвищення екологічної культури, направленої на збереження довкілля для майбутніх поколінь.
Місце проведення: пляж, с. Приморське, Вилківська ОТГ, Одеська область
Контакти:
Координатор проєкту
Андрій Ізовіта
+38(096)1547009